21 Nisan 2011 Perşembe

Karaköy'ün dönüşümü: Çok yakındaa

Bugün Karaköy'deki Bankalar Caddesi'nde gece kulübü açılacağını duyduktan sonraki ilk tepkim "yok artık" olmuştu. Çünkü ben liseyi 5 yıl boyunca Karaköy'de (Avusturya Lisesi) okudum ve ben okurken -ki bu çok eski bir zaman değil, alt tarafı 2008- oralarda ne öyle hoş cafeler, butikler, butik hoteller hatta hatta gece kulüpleri yoktu. Hoş, hala bunlar tam olarak yok ama yakında hepsi olacak!

Heybetli ve muhteşem binalarıyla Bankalar Caddesi

Galata'nın son birkaç yıldaki dönüşümünden sonra sırada Karaköy var. 2008'de mi 2009'da mı ne yanılmıyorsam Tempo veya TimeOut dergisinde okumuştum işte Tünel'den sonra Şişhane, Galata, Karaköy ve Sirkeci sırayla dönüşecek, yeni hip ve cool semtler olacaklar diye. Ve valla tek tek tutuyor; bakın Şişhane, Galata ihya oldu.

Lisem bu bölgelere de baya yakındı ve inanın o zamanlar bana deselerdi ki Şişhane'de Big Chef's, Miss Pizza gibi yerler açılacak, ben onlara kısaca "hadi oradan" derdim. Hatta Galata ve Kuledibi'nde okul çıkışı yürüdüğümüz sokaklardaki dandik tabelacılar şık butikler ve cafelere dönüşecek deseler yine inanmazdım. Mesela Lastik Pabuç olarak bilinen yer eskiden net hatırlamasam da dandik bi dükkan veya tabelacıydı...

Lokanta Maya

Yani kısaca bu Galata'daki, Şişhane'deki dönüşümün sırası şimdi yavaştan Karaköy'de. Yakın zamanda açılan ve şimdiden oldukça popüler olan Lokanta Maya ve İstinyePark'taki Bej Kahve'nin Karaköy şubesi bu dönüşüme iki minik örnek. Yine Karaköy Lokantası ve Namlı'yı da sayabiliriz bunlara. Bankalar Caddesi'ne açılması muhtemel gece kulübü de pastanın üzerindeki krema olacak yani.

Karaköy Bej

Bu arada 2006 gibi Namlı'nın bulunduğu yerde "Carna" diye bir yer açılmıştı ve o bölgeye göre baya iyiydi, dünya mutfağından yemekler vardı ve lezzetliydi de ama tabii o zaman bölgede potansiyel yoktu ve tutunamayıp kapandı. Herhalde şimdi açılsaydı zarar falan etmezlerdi.

Yazının özü: Karaköy'ü takibe alın, daha sık adını duyacaksınız ;)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder