16 Nisan 2013 Salı

Karaköy'den haberlere devam!

Malum şu anda Karaköy, İstanbul'un en hızlı gelişen ve değişen bölgesi. Her hafta yeni bir haber duymadan  geçmiyor! Dün de Hürriyet'te yılan hikayesine dönen Galataport Kruvaziyer Liman projesi ile ilgili yeni gelişmeler veee Karaköy'e 26 otel inşaatı ile ilgili bir haber vardı. Evet; yanlış okumadınız, ben de yanlış yazmadım, tam 26 adet yeni otel! Oldukça şaşırtıcı değil mi?

Haberden anladığım kadarıyla tarihi dokuyla uyum içinde olacak oteller göreceğiz çünkü genellikle işadamlarının, grupların aldığı hanlar otele dönüştürülecekmiş. Mesela; tarihi Türk Bank binasını Torunlar GYO, tarihi Veli Alemdar Han'ı Alkoçlar otel yapacaklarmış. Ayrıca Yılmaz Ulusoy da aldığı iki tarihi binayı ve Süha Fazlı da tam dört işhanını otele dönüştürüyormuş. Bu civarlarda hanları olan eski İstanbullu aileler bi on yıl önce bu günleri tahmin edemezlerdi herhalde!

26 yeni otel aslında güzel bir gelişme; hem bu civardaki köhne tarihi binalar ve hanlar yenilenmiş olacak hem de bu bölge zaten kafeler, galerilerle dolup taşarken şehrin hip kalabalığına şehri keşfetmeye gelmiş turistler de katılacak. Ayrıca kruvaziyer limanının da yenilenmesiyle daha çok cruise gemisinin gelecek olacağını düşünürsek Karaköy, Galata ve civarlarının önümüzdeki yıllarda çok daha cıvıl cıvıl bir hale kapılacağını öngörebiliriz.

Haber ile ilgili olumsuz yan ise;
Kozluca Han ile Vakıflar Bölge Müdürlüğü binalarının yerine Akfen Grup tarafından 15 katlı otelin yapılacak olması. Yani iki adım ötede Galata Kulesi dururken, burada silüeti bozacak şekilde on beş katlı bir bina yapmak nasıl bir mantıktır aklım almıyor? Tarihi dokuyu korumakta niye bu kadar aciziz?


Bu arada daha önce yazmıştım yabancı basın bile bu değişimin farkında, geçtiğimiz aylarda Karaköy'ün değişimi New York Times'a haber olmuştu. Geçtiğimiz ay da İngiltere'nin saygın gazetelerinden the Guardian, Karaköy'ü "İstanbul yeni cool noktası" başlığıyla haber yapmış! Karaköy'den 10 cool yerin listelendiği haberde; cafe'lerden Ops, Karabatak ve Unter'e; galerilerden de artSümer, İstanbul'74 ve Elipsis'e yer vermişler.

Arda Türkmen, Karaköy Haze Hotel, Karaköy, Haze Hotel, Karaköy Forneria, Bari yazmaya başlamışken Karaköy'ün yenilerine de değineyim. Son yazımdan bu yana Karaköy'e üç yeni komşu geldi: Muhit, Komodor ve Forneria. 

Muhit ve Komodor'a henüz gidemedim ama ikisi de birer ara sokakta, sempatik yerlere benziyorlar fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla. Hatta Muhit'in bulunduğu sokağa taşmış masa-sandalyeleriyle, asma altı havası oldukça Ege kasabasıvari geldi, hoş duruyor. Kahvenin yanında leblebi şekeri getirmeleri ise herkesin sempatisini toplamış durumda; sosyal medya, Muhit'te kahve yanı lebleli şekeri fotolarıyla kaplandı :) Aynı şekilde Komodor da sokaktaki masalarıyla hoş bir yere benziyor. Komodor ilginç noktası ise ana tema olarak Ege otlarına odaklanmış bir pizzacı olması. Genel tavsiye edilen pizza ise Milas imiş. En kısa zamanda gidip denemek istiyorum!

Forneria ise CNN Türk'te Arda'nın Mutfağı programını yapan, artık Hürriyet Pazar'da da köşesi olan Leblon'un sahibi Arda Türkmen'in yeni yeri. Karaköy'deki Haze Hotel'in altında açılan Forneria oldukça şık bir yere benziyor. Gündüz nasıl olur bilemem ama dekorasyonu ve ambiyansıyla akşam güzel bir yemek için tercih edilesi duruyor.

Bu mekanları bizzat detaylı da inceleyeceğim, Karaköy'den bildirmeye de devam ediciiim, haberlerimi bekleyin ;)

2 yorum: